makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
makita_dpj180rtj
MAKITA DPJ180RTJ 18V LXT cordless flap cutter 100mm in MAKPAC (2x 5.0Ah battery + charger)
  • Delivery by DHL
Scope of delivery
  • 1 x 1914J1-4 Battery charger LXT® DC18RC
  • 2 x 197280-8 Battery LXT® 5.0 Ah BL1850B
  • 1 x 224280-6 Inner flange 40 mm
  • 1 x 224505-8 Lock nut 40 mm
  • 1 x 415252-4 Vacuum nozzle
  • 1 x 415579-2 Adjustment plate 4
  • 1 x 450128-8 Battery cover, LXT®, 14.4 - 18 V
  • 1 x 782401-1 Cam spanner, 20 mm
  • 1 x 821551-8 Makpac case III
  • 1 x 837648-3 MakPac (3)-inlay
  • 1 x B-20644 TCT saw blade 100 x 22 mm, 6 T
Product description
Lamellar cutter for carpenters and joiners
A cordless biscuit cutter with a 100 mm blade and a 20 mm plunge depth for joinery work. A maximum plunge depth of 20 mm. This tool is suitable for making lamellar joints in boards and other wood constructions. Includes 2 x 5.0 Ah batteries and charger in MakPac case
  • Easy depth adjustment
  • Electronic overload protection protects the user and the tool
  • Battery protection system automatically switches off power when battery level is low
  • Dust bag for a cleaner working environment
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 18 V
  • Capacity (battery): 5 Ah
  • Saw blade diameter: 100 mm
  • Type of grooving machine: Biscuit joiner
  • Number of batteries included: 2
  • Product Range: Makita LXT 18V
Specifications / All features
  • Brand: MAKITA
  • EAN: 0088381813990
  • Supplier number: MAKITA DPJ180RTJ
Battery voltage
18 V
Capacity (battery)
5 Ah
Saw blade diameter
100 mm
Type of grooving machine
Biscuit joiner
Number of batteries included
2
Lxt voltage
1
Product range
Makita LXT 18V
Dust extraction connection ø inw/outw
25/31 mm
Drop-in depth
8 - 20 mm
Noise uncertainty (k-factor)
3 dB(A)
Blade diameter
100 mm
Max milling depth
20 mm
Nominal battery voltage
18 V
Dimensions (l x w x h)
351 x 139 x 149 mm
Shaft hole
22 mm
Tooth thickness
4 mm